W roku 2003 w rodzinnym mieście właścicielki, w Bolesławcu słynącym z wielowiekowej tradycji wyrobu ceramiki, narodził się pomysł aby jej wielką pasję i zamiłowanie do regionalnych wyrobów przenieść także na grunt biznesowy. Pomysł został wdrożony w życie i tak narodziło się rodzinne przedsiębiorstwo Ceramika Artystyczna Vena. Przez kolejne lata, firma zlokalizowana na terenie dawnego Piastowskiego Księstwa Brzesko-Legnickiego, ciągnącego się od Bolesławca poprzez Legnicę, Wrocław aż do Brzegu podtrzymuje wielowiekowe tradycje w wytwarzaniu ceramiki sięgające aż XV wieku.

Od momentu powstania firma czerpiąc z bogatej tradycji wprowadza jednocześnie ducha nowoczesnej stylizacji, tworząc niepowtarzalne i unikalne wyroby rękodzieła artystycznego. Tworzone osobiście przez właścicielkę kolejne dekoracje zdobywają uznanie zarówno krajowych jak i zagranicznych klientów. Potwierdzeniem regionalnego rękodzielniczego charakteru naszej produkcji są posiadane przez nas atesty Krajowej Komisji Artystycznej i Etnograficznej w Warszawie.

W związku z dynamicznym rozwojem oraz szerokimi planami inwestycyjnymi, firma na początku 2009 r. została przekształcona w spółkę z o.o.

Nasze wyroby cieszą się dużym uznaniem zarówno ze strony klientów krajowych jak i zagranicznych. Dzięki ożywionym kontaktom exportowym, produkty docierają do krajów Europy Zachodniej na kontynenty Azji, Ameryki Północnej oraz na Półwysep Arabski.

Główną grupę naszych wyrobów stanowią produkty ceramiki stołowej. Są to między innymi: talerze, miski, wazy, różnego rodzaju kubki, pojemniki, garnki, dzbany, czajniki, filiżanki, półmiski oraz wiele innych. Dużym uznaniem cieszy się także produkowana przez nas galanteria ceramiczną taka jak: wazony, bombki na choinkę, dzwoneczki, małe zwierzątka, puzderka itp.

Wszystkie wyroby ceramiczne są ręcznie formowane i ręcznie zdobione metodą stempelkową jak również malowane pędzelkami. Dekoracje ceramiki wykonywane są metodą podszkliwną, dzięki czemu nie ulegają ścieraniu ani uszkodzeniu.

Cykl produkcji ceramiki rozpoczyna się od formowania naczyń, suszenia i wstępnego wypalania w temperaturze 850 °C. Otrzymany wyrób biskwitowy jest malowany farbami ceramicznymi a następnie szkliwiony i wypalany w temperaturze 1250 °C. Użycie tak wysokiej temperatury wypału sprawia, że ceramika ma piękne, błyszczące szkliwo i jest bardzo trwała. Można w niej piec w piekarniku, myć w zmywarce oraz używać w kuchence mikrofalowej. Doskonale znosi także niskie temperatury, dzięki czemu można przechowywać w niej żywność w lodówkach i zamrażarkach.

ZALETY NASZYCH PRODUKTÓW

  • idealne do piekarnika, mikrofalówki, zmywarki
  • możliwość przechowywania w lodówce, zamrażarce
  • zestawy stołowe do użytku codziennego
  • ceramika żaroodporna
  • bezpieczne w użytkowaniu / przebadane farby
  • wysoka jakość / dekoracje nie ulegają ścieraniu ani uszkodzeniu
© 2020 Ceramika Artystyczna VENA Sp. z o.o. Projekt i realizacja: www.wertui.pl